OBCHODNÍ AKADEMIE

České Budějovice,Husova 1

Lajka letěla vzhůru

… a my byli u toho. Malé divadlo umožnilo žákům prvních ročníků seznámit se s příběhem fenky Lajky, která jako první živý tvor vzlétla na oběžnou dráhu. Divadelní zážitek byl opravdu netradiční. Hlediště tam, kde obvykle bývá jeviště, herci mezi diváky a diváci v roli herců, loutky a plyšoví psi, kosmonauti ve skafandrech pohybující se v sále ještě před začátkem představení, obrovské masky a plastové boxy s obsahem, který během hry nabýval různých významů. A naše dojmy? Rozmanité…

 

Fakescape, unikni fake news

Hitem posledních let jsou společenské hry, tzv. únikovky. Naše škola nezaostává v ničem pozadu, úniková hra díky aktivitě studenta ze 3.AL pronikla i k nám. 4 úkoly, boj s časem, pozorností, s tišteným slovem, se spolužáky v týmu. Poznáme dezinformace, hoaxy? Zvládnuto a to ve 2. nejlepším čase v republice, tedy alespoň pro 1 tým. Díky závěrečnému shrnutí odhalili i ostatní jednotlivé kroky vedoucí k cíli. Mediální výchova v praxi a zábavně. Děkujeme studentu Pavlu Brejchovi z Masarykovy univerzity za příjemnou hodinku.

Soutěž “Má dáti-Dal”2019

I v tomto roce se konala tradiční renomovaná celostátní soutěž v účetnictví “MD-D” ve Znojmě. Z naší školy se zúčastnily dvě studentky ze 4.AL Veronika Hütterová a Denisa Ratajová. Mezi konkurencí nejlepších studentů z 46 škol z celé republiky se neztratily. Gratulujeme.

Další úspěch naší studentky

Marie Decarliová ze 3.AL si ve včerejším okresním kole olympiády v českém jazyce přidala další velký úspěch do své již celkem bohaté sbírky různých ocenění. Obsadila totiž nádherné 2. místo a postupuje do krajského kola. Ve své slohové práci rozvíjela příběh na téma Na to ani nemysli, ale my na tebe, Maruško, a další možné pěkné umístění myslet budeme.

Dvojí tvář úspěchu

Žáci naší školy se během studia učí nejen cizí jazyky, ale poznávají i danou zemi, její osobnosti. Romy Schneider byla svého času nejlepší evropskou herečkou. Především rakouští diváci v ní viděli stále tu noblesní a jedinečnou císařovnu Sissi. Role, která ji i proti její vůli provázela celý život. Naše 2. ročníky měly 24. ledna možnost nahlédnout do osudu této velké dámy ve filmu 3 Tage in Quiberon. Sledovali jsme příběh životem zlomené ženy a zaposlouchávali se do velmi čisté, spisovné němčiny a libozvučné francouzštiny. Ačkoliv film končí slovy “budu a chci žít dál”, umírá herečka ve svých 43 letech. Zažili jsme reálie trochu jinak.

Kousek Norska na OA

Ve středu 9. 1. 2019 měli naši maturanti jedinečnou příležitost setkání s překladatelkou norských detektivních románů Kateřinou Krištůfkovou, která mimo jiné překládá i díla populárního autora Jo Nesba. Na besedě se studenti dozvěděli, co znamenají jazyky bokmål a nynorsk, jací autoři patří do světa moderní severské literatury a jak vypadá práce překladatele. Příjemná hodinka jistě mnohé motivovala nejen k výběru knihy do seznamu maturitní četby, ale především k dalšímu čtení jen tak pro radost.